اموال منقول چیست؟ به زبان ساده هر نوع مالی که بتونید آن را از محلی به محل دیگر بدون خراب کردن آن جابجا کنید را اموال منقول می گویند.

پس هر نوع مالی که بتوان بدون آسیب زدن به مال و محل آن ، از جایی به جای دیگر منتقل کرد را اموال منقول می گویند. بعنوان مثال، میز، صندلی ، دوچرخه ، مبلمان.

با توجه به ماده 19 قانون مدني فوق الاشاره اموال منقول اشيائي كه نقل آن از محلي به محل ديگر ممكن باشد بدون اينكه به خود يا محل آن خرابي وارد آيد منقول است.

تبیان

انواع اموال منقول

اموال منقول در دو دسته قرار میگیرند که عبارتند از :

  1. منقول ذاتی
  2. منقول حکمی

اموال منقول ذاتی اموالی هستند که قابل لمس هستند مثل کتاب، ماشین، طلا، یا مصالح ساختمان قبل از بکار رفتن در ساختمان.

اموال منقول حکمی، اموالی هستند که بنا به حکم قانون در دسته اموال منقول قرار میگیرند (و قابل لمس و اشاره نیستند)، مثل حق مالکیتی که شخص نسبت به ماشین دارد، یا مثل اجاره خانه.

تمامی دیون از جمله اجاره خانه یا ماشین همچنین قرض و سایر دیون مالی جزو اموال منقول حکمی در نظر گرفته میشوند.

برای درک بهتر موضوع مثال زیر را در نظر بگیرید:

خانه و منزل مسکونی ذاتا یک مال غیرمنقول است اما اجاره آن یک مال منقول حکمی به شمار می آید.

اموال منقول تبعی چیست؟

اموال منقول تبعی، همان اموال منقول حکمی هستند که در قانون بصورت زیر بیان شده است:

ماده 20 (ق.م)منقول تبعی یا حکمی
کلیه دیون از قبیل قرض و ثمن مبیع و مال‌الاجاره عین مستأجره از حیث صلاحیت محاکم در حکم منقول است ولو اینکه مبیع یا عین‌ مستأجره از اموال غیرمنقوله باشد.

مال منقول چیست؟ اموال منقول کدامند؟
مال منقول چیست؟ اموال منقول کدامند؟

چرا شناخت اموال منقول مهم است؟

از آنجا که ما در زندگی روزانه خود مرتب در حال خرید و فروش اموال مختلف هستیم، باید بدانیم که چه اموالی منقول به حساب می آیند و حکم اموال منقول چیست تا در صورت بروز مشکل و طرح شکایت به مشکل برنخوریم.

برخی از اموال به خودی خود منقول هستند اما بعد از بکار رفتن و استفاده شدن دیگر منقول نیستند. بعنوان مثال، یک درب خانه تا زمانی که نصب نشده باشد جزو اموال منقول است چون به راحتی بدون آسیب دیدن قابل جابجایی است. اما بعد از اینکه آن درب، برای یک منزل نصب شد دیگر جزو اموال منقول به حساب نمی آید چون که برای جابجایی آن یا درب آسیب میبیند یا دیواری که درب به آن نصب شده است را باید خراب کرد.

مترادف منقول: جابه جاکردنی، انتقال پذیر، قابل حمل ، بازگو، روایت، نقل، نقل شده، روایت شده، مروی، نقلی
اموال منقول: دارایی هایی که جابجا شونده هستند.
برابر پارسی: جابجا شده، بازگفته، برگرفته

دیکشنری

اموال منقول مصرفی چیست؟

اموال منقول مصرفي : اموالي هستند كه براثر استفاده، به صورت جزيي يا كلي از بين مي روند.

اموال منقول غیرمصرفی چیست؟

اموال منقول غير مصرفي : اموالي هستند كه بدون تغيير محسوس و از دست دادن مشخصات اصلي بتوان به طور مكرر آنها را مورد استفاده قرار داد.

اموال منقول در حکم مصرفی چیست؟

اموال در حكم مصرفي : اموالي هستند كه در ظاهر با اموال غير مصرفي مشابهت دارند، اما به لحاظ طبيعت و ماهيت يا ارزش كم، تنظيم حساب براي آنها به صورت اموال غير مصرفي ضرورت ندارد.

صاديق اموال منقول

مصداق‌‌هاي اموال منقول با توجه به مواد 20 تا 22 قانون مدني بشرح ذيل مي باشد :

ماده ۲۰ – كليه ديون از قبيل قرض و ثمن مبيع و مال الاجاره عين مستاجره از حيث صلاحيت محاكم در حكم منقول است ولو اينكه مبيع يا عين مستاجره از اموال غيرمنقوله باشد.

ماده ۲۱ – انواع كشتي‌‌هاي كوچك و بزرگ و قايق‌‌ها و آسيا‌‌ها و حمام‌‌هايي كه در روي رودخانه و دريا‌‌ها ساخته مي شود و مي توان آنها را حركت داد وكليه كارخانه ‌هائي كه نظر به طرز ساختمان جزء بناي عمارتي نباشد داخل در منقولات است ولي توقيف بعضي از اشياء مزبوره ممكن است نظر به اهميت آنها موافق ترتيبات خاصه بعمل آيد.

ماده ۲۲ – مصالح بنائي از قبيل سنگ و آجر و غيره كه براي بنائي تهيه شده يا به واسطه خرابي از بنا جدا شده باشد مادامي كه در بنا بكارنرفته داخل منقول است.

توجه مهم : براي طبقه بندي يك «مال دولتي» به عنوان منقول پس از تحصيل، (صرفنظرازنحوه تحصيل) با توجه به مواد مذكورمي باشد و درمواردي كه ابهام وجود دارد بايستي با استعلام از« اداره كل اموال دولتي » نسبت به تعيين نوع مال اقدام گردد.

آیا پول جزو اموال منقول است؟

بله پول از انجا که به راحتی قابل جابجایی است جزو اموال منقول به حساب می آید.

آیا خانه جزو اموال منقول است؟

خیر ، اگر منظور ساختمان می باشد چونکه قابلیت جابجایی فیزیکی را ندارد و شما نیمتوانید ساختمان را بلند کنید و به جای دیگری منتقل کنید پس جزو اموال منقول به حساب نمی آید.

آیا طلا جزو اموال منقول است؟

طلا و جواهرات اگر به شکلی باشند که قابلیت جابجایی از محلی به محل دیگر بدون خسارت را داشته باشند اموال منقول به حساب می آیند.

آیا پول جزو اموال منقول است؟

در این مقاله از مستروکیل به بررسی کامل اموال منقول پرداختیم. انواع آن را بیان کردیم. امید که توانسته باشیم این موضوع را برای شما روشن نماییم.

4.7/5 - (3 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *