خیانت چیست؟ خیانت دارای ابعادی متعددی است، در زندگی هرشخص وابستگی و مهم بودن برای فرد دیگری بسیار با اهمیت است و به نوعی نقطه عطف این دو وفاداری است. خیانت نقطه مقابل واژه وفاداری است که اعتماد را نقص کرده و توافق را از بین می‌برد که این مسئله اکثرا در رابطه زن و شوهر پدید می‌آید و قادر است در ابعاد جنسی و عاطفی بررسی شود.

خیانت به لحاظ لغوی، خیانت چیست؟

خیانت مخالف وعده عمل کردن به نوعی که اعتماد طرف مقابل از بین برود، خیانت فضایی در جهت دروغ، فریب، پنهان‌کاری و سواستفاده‌گری فراهم می‌کند. این واژه در روابط زناشویی و دوستی بسیار دیده شده است و نشان‌دهنده پیام‌های تلخی است.

خیانت به لحاظ لغوی به معنی پیمان‌شکنی، بی‌وفایی و زناکاری است، خیانت از بعد اجتماعی در بستر دزدی، نادرستی و ناراستی بررسی می‌شود.

در بسیاری از موارد خیانت از نمک‌نشناسی پدید می‌آید بطوریکه فرد یا افراد در برابر لطفی که به آن‌ها می‌شود ناسپاس هستند و پیمان‌شکنی کرده و سبب آزرده شدن فرد مقابل خواهد شد.

زمانیکه فرد در یک ارتباط دو یا چند نفره خود را متعهد می‌کند اما پس از مدتی به صورت آشکار و یا پنهان دست به کارهایی بزند که در نهایت به شکتن عهد ختم شود، بطوریکه فرد یا افراد مقابل از کار فرد بسیار ناراحت و خشمگین می‌شوند.

عکس‌العمل افراد در هنگام مشاهده خیانت به صورت فریاد، خشم، قطع ارتباط و انتقام‌جویی است.

معنی خیانت در زبان فارسی به این صورت استفاده می‌شود: بی وفایی، بد عهدی، مکر و حیله، ناراستی، بی توجهی به امانت، دغل بازی.

خیانت چیست؟

خیانت در دنیای زناشویی

زمانیکه بین زن و مردی که با هم پیمان تعهد و دوستی بسته‌اند، یکی از آن‌ها این پیمان را زیر سوال ببرد خیانت صورت می‌گیرد. در روابط زناشویی هرگونه فعالیت و رابطه‌ایی که در آن یکی از زوجین لذتی که باید با همسر خود تجربه کند را با شخص سومی تجربه کند، خیانت بشمار می‌رود.

توجه کنید خیانت در رابطه با مسئله زناشویی، می‌تواند صحبت ساده با یک دوست معمولی ، رستوران رفتن با شخص سوم و یا در مسیر رابطه جنسی قرار گرفته باشد. خیانت در دنیای زناشویی در جنبه عاطفی اکثرا در بین بانوان رخ می‌دهد. زن در ابتدا با مرد غریبه درد و دل را آغاز می‌کند و به دنبال گوش شنوایی برای مشکلاتش می‌گردد و با این روش در تلاش است تا جای خالی همسرش را به نحوی دیگر پر کند.

دقت کنید که اگر زن با شخص دیگری صحبت و درد و دل کند و همسرش متوجه این موضوع شود و از این مسئله خشمگین و ناراحت شود، می‌توان گفت خیانت صورت گرفته است.

خیانت دیگری به صورت جنسی وجود دارد که جزو خطرناک‌ترین نوع خیانت محسوب می‌شود که سبب می‌شود تا آسیب‌های جسمی و روحی بسیاری برای فرد خیانتکار و همسرش پدید آورد و الگوی زندگی به صورت نادرست معنی می‌شود.

خیانت یعنی هیچ‌چیز در زندگی سرجای خود نیست که این مسئله می‌تواند از اعتماد تا مهر و محبت ساده را دربربگیرد.

دنیای خیانت برای افراد درد و آسیب به جای می‌گذارد که امروزه به دلایل متعدد این مسئله رایج است.

خیانت عاطفی (به انگلیسی: Emotional affair)، خیانتی است که در آن یکی از زوجین از نظر احساسی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه‌مند می‌شود. فرد از صحبت‌کردن با شخص دوم لذت می‌برد و تمایل دارد که اوقات فراغت خود را هم با او بگذراند.

ویکیپدیا

تاثیر خیانت چیست؟

خیانت می‌تواند زخم‌های روحی در فرد به وجود آورد و سبب شود تا آرامش از بین برود. این آثار عبارت است از:

 • شوک احساسی
 • احساس کمبود و غصه
 • پیش داوری های ناسالم
 • عزت نفس خدشه دار شده
 • خودناباوری
 • از دست دادن اعتماد و حس صداقت نسبت به همه چیز
 • و خشم
تاثیر خیانت چیست؟

این تاثیرات به صورت جدی و پیوسته می‌تواند سبب شود تا تغییرات نگران کننده‌ایی در زندگی فرد مقابل ایجاد شود.

خیانت قادر است سبب آمیختگی روحی شده و معمولا فرد خائن منبع اصلی این آمیختگی و به هم‌ریختگی شخص مقابل می‌شود. این آمیختگی روحی با رفتارهایی که خیانت اطلاق می‌شود در فرد به وجود می‌آید.

چه چیزی خیانت محسوب می‌شود؟

برخی از کارها خیانت محسوب می‌شوند اما برخی کارهای دیگر که ما تصور می‌کنیم خیانت است حتی نمی‌تواند نزدیک به خیانت باشد.

 • خیانت بی وفایی است
 • فاش کردن رازهایی است که کسی نباید بداند
 • خیانت می‌تواند اطلاعات دادن به دشمن باشد.
 • یعنی شکستن قلب عشقتان (همسر یا کسی که با او در رابطه احساسی هستید)
 • خیانت یعنی وقتی زیر قول‌زدن
 • راهنمایی اشتباه به کسی که به اعتماد دارد
 • خیانت به معنی سو استفاده کردن از اعتماد دیگران
 • عمل نکردن به وفای عهد

نشانه‌های شخص خیانتکار

 • افسردگی
 • احساس گناه
 • دوری کردن
 • دروغ گفتن

خیانت در رابطه زن و مرد به چه معناست؟

دلیل خیانت‌کردن زن و مرد به هم بسیار زیاد است، باید معنی اصلی خیانت به همسر را بدانید تا به درستی بتوانید این مسئله را درک کنید.

گاهی افراد به دلایل نادرست از رابطه خود و ناتوانی در ابراز نیاز و ناراحتی از همسر خود فاصله می‌گیرند. یکی از راه‌های که این افراد ممکن است استفاده کنند رفتن به سراغ فرد دیگری برای ارضای نیازهای خود است.

این فرد می‌تواند در فضای مجازی، همکاری و یا به صورت اتفاقی با وی آشنا شده باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که خیانت زناشویی صرفا به رابطه جنسی مربوط نمی‌شود. بلکه این مفهوم برای زمانی است که یک فرد از حد تعیین شده رابطه خود بیشتر پیش برود تا در نهایت نیازهایی که باید از شریک عاطفی خود طلب کند را از طرف فرد دیگری پیدا کند.

طبق تعاریفی که برای خیانت در نظر گرفته شده است، فرقی بین این موضوع نیست که شما به دنبال حمایت عاطفی هستید یا تایید شخصیت‌تان و یا رابطه جنسی در هر صورت شما از تعهد و تاهل خود خارج شده و در خصوص نیازهایی که باید به واسطه شریک عاطفی خود برطرف شود به دنبال کسب آن در جای دیگری هستید.

این موضوع چه از طرف شما باشد یا شریک عاطفی شما می‌بایست در نظر داشته باشید که این نشان‌دهنده مسائل جدی در رابطه شما دارد که باید به آن رسیدگی شود.

ابراز پشیمانی و تاسف از سوی فرد خاطی و خیانت‌کار می‌تواند برای بهبود آسیب در فرد امیدوار کننده باشد.

خیانت عاطفی چیست؟

در جوامع امروزی صحبت با همکاران و یا سایر افراد اجتناب‌ناپذیر است، زیرا ممکن است با افراد اطرافتان روابط خانوادگی برقرار کرده و دوسی خانوادگی بسیار خوبی را فراهم کنید که اگر همسرتان از آن مطلع شود، ناراحت و یا خشمگین شود این که مخفیانه با فرد سومی صحبت کنید و یا پیام دهید خیانت کرده‌اید.

خیانت جنسی چیست؟

یکی از خطرناک‌ترین مسائلی که رابطه تهدید می‌کندخیانت جنسی است، خیانت جنسی سبب می‌شود تا اعتماد خراب شده و شریک زندگیتان در معرض آسیب روحی و جسمی قرار می‌گیرد. فرد خیانتکار می‌بایست به دلایل خیانت جنسی پاسخ دهد.

اگر این خیانت فقط به موجب سکس باشد، زوجین می‌بایست الگوی رابطه جنسی خود را تغییر دهند، ولی در صورت وجود دلایل دیگر باید به درمانگر و مشاوره ازدواج مراجعه کنند.

خیانت جنسی و عاطفی

موارد گفته شده به روابط زناشویی صدمات مخربی را وارد می‌کند، اکنون اگر این دو نوع خیانت را کنار هم جمع کنیم، حتما اثراتی که به شریک زندگیی وارد می‌کنید بیشتر می‌شود و زندگی زوجین را تهدید می‌کند.

خیانت مجازی چیست؟

امروزه به دلیل وسعت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با جنس مخالف دوستی برقرار می‌کند، این نوع دوستی به مرور به زندگی واقعی کشیده شده و رابطه زناشویی را تهدید می‌کند.

دلیل شکل‌گیری خیانت چیست؟

خیانت چگونه شکل می‌گیرد؟ دلیل شکل‌گیری خیانت چیست؟

در روانشناسی به صورت کلی دلایل متعددی در شکل‌گیری خیانت وجود دارد. اما پیش از همه باید این موضوع را یادآور شویم که در بیشتر مواقع تحت هرگونه شرایطی خیانت صورت گرفته است.

در بسیاری مواقع وقتی مورد خیانت قرار می‌گیرید ممکن است بیشتر به خودمان خرده بگیریم که از کاری که صورت گرفته است می‌توانستیم جلوگیری کنیم.

راه‌های کنارآمدن با خیانت چیست؟

رفیق! خیانت مسئله‌ایی نیست که هرکسی بتواند به آسانی آن را مدیریت کرده و یا با آن کنار بیاید. زیرا در صورتی که فرد با این مسئله مواجه شود قادر نیست به صورت عقلانی تصمیم بگیرد و تصمیمات احساسی خواهند شد.

حل کردن مشکل خیانت ساده نیست اما می‌توان گفت غیرممکن هم نیست. خیانت در فرد خیانت دیده تاثیر بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد، اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید باید خونسردی خود را حفظ کنید سعی کنید به صورت متقابل انتقام نگیرید.

باید در این وضعیت سنجیده عمل کنید و با فکر تصمیم بگیرید نه با خشم و حس انتقا‌گیری، اگر شما هم به فکر انتقام متقابل باشید قطعا هم خیانت‌کار محسوب می‌شوید.

وضعیت زوجین پیش از وقوع خیانت

 • فاصله گیریی و سیر صعودی منزوی شدن
 • عدم بی پرده گویی احساسات نسبت به رابطه و طرف مقابل
 • عدم مسولیت و تعهد در رابطه
 • عدم اعتماد متقابل
3.8/5 - (9 امتیاز)

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *