سامانه ثبت ثنا چیست؟ در این مقاله به بررسی جامع سامانه ثنا می پردازیم و آموزش تصویری ثبت نام در ثنا را آورده ایم. با مستروکیل همراه باشید.

در سال 1395 برای ارسال انواع اظهارنامه، ثبت دادخواست و ابلاغ اوراق قضایی، سامانه ثنا ارائه شد. هدف اصلی این سامانه تسریع فرآِیند امورقضایی افراد، جلوگیری از اتلاف وقت و پیشگیری از ایجاد مشکلات احتمالی است.

از تاریخ شروع به کار این سامانه هیچگونه ابلاغیه‌ایی به صورت کاغذی برای افراد ارسال نخواهد شد. پیش از سال 1395 و بعبارتی قبل از آغاز کار سامانه ثنا در صورت وجود ابلاغیه، ماموران موظف بودند برگه فوق را به آدرس فرد خوانده ارسال کنند.

در این بین مشکلاتی اعم از نرسیدن به موقع ابلاغیه، ارسال ابلاغیه به آدرس نادرست و غیره که این موضوع سبب می‌شد تا اختلالاتی در فرآیند پروند شکل گیرد.

برای پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات فوق، ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیکی برای مردم با استفاده از پیامک برای آن‌ها ارسال می‌شود.

سامانه ثبت ثنا

ابلاغیه چیست؟

معمولا فرآیند قانونی به این صورت است، هنگامیکه دعوایی در دادگستری طرح می‌شود نسخه‌ایی از ضمائم و ابلاغیه به صورت بایگانی نزد مراجع قانونی است و نسخه دیگری به واسطه مامور به فرد خوانده فرستاده می‌شود.

در اصل این ابلاغیه درجهت اطلاعات از روند پرونده برای خواهان و خوانده ارسال می‌شود.

در فرآیند قضایی سابق زمانیکه یکی از طرفین خارج از کشور زندگی می‌کرد به واسطه وزارت امور خارجه و یا سیاسیون و مسئولان کنسولگری کشور مذکور به فرد ارسال می‌شد.

نحوه ورود به سامانه ثبت ثنا: سامانه ثبت نام الکترونیک ثنا قوه قضاییه

روی عبارت سامانه ثبت ثنا کلیک کنید و مستقیم به این سامانه وارد شوید، اگر قبلا در این سامانه ثبت نام کرده باشید، اکنون با نام کاربری و رمز عبور می‌توانید در این سامانه وارد شوید. در صورت عدم ثبت نام می‌توانید پس از ورود به سامانه ثبت ثنا نسبت به ثبت نام اقدام کنید.

درگاه خدمات الکترونیک قضایی

هنگام ورود به سامانه ثنا، نخست باید به درگاه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد. این درگاه به صورت کلی دارای سه طبقه اطلاع‌رسانی، خدمات ویژه و دسترسی سریع است.

در بخش اطلاع‌رسانی مواردی همچون: اطلاع‌رسانی برای وکلا؛ اطلاع‌رسانی برای رمز پرونده؛ اطلاع‌رسانی برای اشخاص حقیقی؛ عناوین اتهام؛ آگهی‌های قضایی؛ جستجوی لیست دفاتر خدمات و غیره قرار دارد.

در بخش دسته‌بندی دسترسی سریع مواردی همچون: پیگیری امور دادخواست؛ شکوائیه، ارائه و پیگیری درخواست عفو؛ محاسبه هزینه دادرسی؛ محاسبه هزینه تعرفه خدمات قراردارد.

در بخش خدمات ویژه مواردی همچون: سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی، سامانه ثبت‌نام امور الکترونیک قضایی، امانه خدمات ویژه مقامات قضایی قرار دارد.

ثبت‌نام سامانه ثنا: راهنمای تصویری ثبت نام ثنا

نخست باید در این سامانه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی و بعد به بخش ابلاغ الکترونیک ورود کنید.

بعد در سامانه با کدملی، شماره سریال شناسنامه و تاریخ ثبت نام کنید.

ثبت نام ثبت ثنا

مرحله اول: اطلاعات هویتی همچون نام و نام خانوادگی، نام پدر، تابعیت، دین، محل صدور شناسنامه و غیر را وارد می‌کنید.

مرحله دوم ثبت نام ثنا

مرحله دوم: باید ابتدا اطلاعات تماس خود را همچون شماره همراه، تلفن ثابت، آدرس الکترونیکی و غیره وارد کنید.

مرحله دوم ثبت نام ثنا

مرحله سوم: اکنون باید اطلاعات سکونتی همچون استان، شهر، کدپستی را وارد کنید.

ثبت نام در سامانه ثنا

مرحله چهارم و آخر باید عکس خود را وارد کنید و اطلاعاتی شغلی و تحصیلی خود را به صورت کامل وارد کنید.

ثبت نام ثنا

تفاوت سایت ثنا و سامانه سنا

در حقیقت از سامانه سنا برای ثبت روزمره معادلات ارزی و سبکی به روش‌های بانکداری نوین استفاده می‌شود و به هیچ وجه به سامانه ثنا (ابلاغیه‌های الکترونیک قضایی)ربطی ندارد.

طلاق توافقی و سامانه ثنا

می‌توانید برای ثبت دادخواست انواع طلاق از سوی زن یا مرد به سایت ثنا مراجعه کنید، کلیه ابلاغیه‌هایی که به پرونده و در آخر به رای طلاق ختم می‌شود را به واسطه سامانه ثنا پیگیری کرد.

قابل ذکر است که برای اطلاع از روند پروند و یا بعبارتی پیگیری امور مربوطه باید در سامانه سایت عد ایران اطلاعاتی همچون کدملی، تاریخ تولید و غیره را وارد کرد.

انحصار وراثت و سایت ثنا

برای امور انحصار وراثت ابتدا باید برای گواهی انحصار وراثت درخواست خود را ثبت کنید. برای درخواست انحصار وراثت باید وراث، افراد ذینفع، طلبکاران با در دیت داشتن مدارکی به دفاتر خدمات الکتروینک قضایی مراجعه کرده و با پرداخت هزینه دادرسی، کارهای ثبت درخواست را انجام دهند.

برای انجام این امور راه‌های دیگری هم است به این صورت که فرد متقاضی گواهی انحصار وراثت در سامانه ثنا ثبت نام کرده و امور احراز هویت خود را انجام داده و به واسطه سامانه هزینه را پرداخت کرده و در آن سامانه درخواست خود را ثبت کند.

ورود به سامانه ثنا از خارج کشور

در گذشته معمولا افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کردند به دلیل وجود ابلاغیه‌های کاغذری با مشکلات متعددی روبه رو بودند. زیرا این فرآیند برای این افراد سخت بود.

اما امروزه به دلیل الکترونیکی شدن این فرآیند و ایجاد سامانه ثنا، انجام امور برای افراد خارج از کشور و داخل کشور بسیار راحت‌تر شده است. اما افرادی که در این سامانه ثبت نام نکرده‌اند، به راحتی با وارد کردن اطلاعات خود به صورت آنلاین می‌توانند احراز هویت کنند.

خدمات سایت ثنا برای افرادی که در خارج کشور سکونت دارند عبارت است از: صدور گواهی عدم سو پیشینه است. ایرانیان در خارج از کشور برای دریافت این مدرک باید حدودا 2 تا 3 ماه زمان صرف می‌کردند، اما به کمک این سامانه گواهی سوء پیشینه به زبان انگلیسی به صورت یک روزه انجام می‌شود.

اگر فردی ثنا نداشت چه باید کرد؟

موارد متعددی وجود دارد که ممکن است فرد شاکی از کدملی متهمم بی اطلاع باشد، پس در زمان صدور ابلاغیه از چه راهی باید کمک گرفت؟

در این صورت باید به واسطه شماره تماسی که به نام فرد شاکی است و یا سایر اطلاعات هویتی با هماهنگی کلانتری کدملی متهم را پیدا کرده و به واسطه این سامانه شکایت تنظیم و درخواست ثبت شود.

مشاهده ابلاغیه با موبایل

روش‌های گوناگونی برای مشاهده ابلاغیه با موبایل وجود دارد، می‌توان به واسطه برنامه عدالت همراه و سایت عدل ایران نسبت به مشاهده اقدام کرد.

مشاهده ابلاغیه با موبایل اندروید

برای این منظور برنامه عدالت همراه را روی گوشی خود باز کنید و بعد کدملی و رمز عبور سامانه ثنا را وارد کرد و به مرحله بعد بروید:

برنامه عدالت همراه

در مرحله بعد باید شماره تلفن همراه در سامانه ابلاغ و سامانه ثنا ثبت شده است پیامکی برای فعالسازی موقت برای شما ارسال می‌شود. رمز را وارد کنید، سپس روی گزینه ورود کلیک کنید

بعد از ورود به سامانه عدالت همراه صفحه مشابه عکس زیر برای شما ظاهر می‌شود.

سامانه عدالت همراه

بعد از ورود به این بخش، در صورت وجود ابلاغیه جدید می توانید در کنار نوشته ابلاغیه جدید عدد خاصی برای شما ظاهر خواهد شد.

مشاهده ابلاغیه با گوشی IOS

برای مشاهده ابلاغیه با گوشی IOS باید برنامه سیب آپ یا آی اپس را دانلود و سپس نصب کنید.

اکنون می‌توانید برنامه عدالت همراه را روی گوشی خود نصب کنید.

پس از باز کردن این برنامه به کمک کدملی و رمز عبور سامانه ثنا ، با سامانه عدالت مراجعه کنید. باری این کار در بخش اول کدملی و در بخش دوم رمز عبور سامانه ثنا را وارد کرده و روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.

مشاهده ابلاغیه با گوشی IOS

در این مرحله رمز موقتی برای شما ارسال می‌شود باید آن را ارد و روی ورود کلیکی کنید.

در این مرحله به برنامه عدالت همراه وارد شده و با کلیک روی گزینه ابلاغ‌های الکترونیکی می‌توانید ابلاغیه موردنظر خود را مشاهده کنید.

اگر ابلاغیه جدیدی برای رویت داشته باشید دربخش ابلاغیه‌ها ایلکترونیکی می‌توانید آن را مشاهده کنید.

دانلود برنامه مشاهده ابلاغیه موبایل

نخست به کمک یکی از مرورگرهای موجود در گوشی خود عبارت “درگاه ملی قوه قضاییه” را جستجو کنید.

دانلود برنامه مشاهده ابلاغیه موبایل

اولین لینکی را که مشاهده کردید کلیک کنید تا به درگاه ملی قوه قضاییه ورود کنید.

اکنون شما به صفحه اصلی سایت قوه قضاییه وارد شده‌اید برای دانلود برنامه عدالت همراه باید به انتهای صفحه بروید و در بخش منوی خدمات الکترونیک قوه قضاییه روی گزینه عدالت همراه کلیک کنید.

در مرحله پایانی، شما به صفحه دانلود این برنامه منتقل می‌شوید. اکنون شما با توجه به سیستم عامل گوشی همراه خود (اندروید یا IOS) می توانید برنامه موردنظر خود را دانلود کنید.

ورود به سامانه ثنا با گوشی

برای مراجعه به سایت ثنا می‌توان به واسطه مرورگر لپتاپ و یا اپلیکیشن‌های گوشی موبایل بهره‌مند شوید. ابتدا می‌بایست از سایت عدل ایران به سامانه ثنا ورود کرده و نرم‌افزار ابلاغ الکترونیکی قضایی را برای اندروید دانلود کر نید، بعد به عنوان شخص حقیقی در آن ورود کنید.

سامانه ثنا برای وام

امروزه داشت فرم ثنا برای وام ازدواج و یا سایر وام‌ها جزو شرایط مهم بسیاری از بانک‌ها است. برای دریافت وام از بانک علاوه بر فرد وام گیرنده، ضامن‌های وی هم بای شناسه قضایی ارائه کنند. در غیراین صورت فرد متقاضی وام صلاحیت دریافت وام از بانک و یا سایر موسسات اعتباری را ندارد.

سامانه ثنا برای پیگیری رای تجدید نظر

سامانه‌ایی برای پیگیری آرای دادگاه در قوه قضاییه ایجاد شده که به سامانه ثنا شناخته می‌شود . در این سامانه قابلیت پیگری آرای دادگاه در کلیه مراحل همچون مرحله بدوی، مرحله تجدیدنظرخواهی و یا فرجام خواهی فراهم می‌شود.

اکثر ابلاغیه‌های دادگاه به واسطه سامانه ثنا به اطلاع اصحاب دعوا می‌زسد و پس از مراجعه به این سایت می‌توانند از فرآیند پرونده باخبر شوند.

برای پیگری می‌توانید پس از ورود به این سامانه رمز پرونده و شماره پرونده را داشته باشید و به واسطه آن‌ها می‌توانید به صورت الکترونیکی رای دادگاه را پیگیری کنید.

سامانه ثنا درخواست سوء پیشینه

در سال‌های گذشته، فرآیند دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت حضوری انجام می‌شد که ازدحام جمعیت در دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی بسیار زیاد می‌شود و به همین سبب دریافت این گواهی طول می‌کشید.

به همین سبب قوه قضاییه روشی آسان برای دریافت گواهی سوء پیشینه ایجاد کرد که به واسطه سامانه ثنا این امر به راحتی و با کمترین زمان انجام می‌شود و نیازی به حضور در مرکز خاصی نیست.

مزایای دریافت گواهی سوء پیشینه با سامانه ثنا

  • کاهش زمان دریافت گواهی
  • کاهش هزینه مربوط به دریافت گواهی سوء پیشینه
  • سامانه به صورت یکپارچه و کشوری است و به انگشت‌نگاری نیازی نیست.
  • سبب کاهش مراجعات حضوری می‌شود.

قوانین کیفری مرتبط با سایت ثنا

براساس ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری بهره‌گیری از رایانه‌ها و سیستم‌های مخابراتی همچو ایمیل (پیام‌نگار)، نمابر و تلفن، ارتباط تصویری از راه دور برای طرح شکایت، احضار متهم، ارجاع پرونده، ابلاغ اوراق قضایی با رعایت مقررات مرتبط با دادرسی الکترونیکی مانعی ندارد.

براساس ماده 655 قانون آیین دادرسی کیفری در هرمورد با توجه به قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه متشکل از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجرائیه، اوراق رای، امضاء، اثرانگشت، ابلاغ اوراق قضائی، آدرس و غیره لازم باشد به صورت محتوای الکترونیکی با رعایت موارد امنیتی کافی و معتبر است.

در تمام مراحل تحقیق و رسیدگی کیفری، حقوقی و ارائه خدمات الکترونیک قضائی نمی‌توان به لحاظ شکل و یا نحوه تبادل اطلاعات الکترونیکی ار اعتبار بخشیدن به آثار قانونی و محتوا جلوگیری کرد

این قوه موظف است برای تبادل امن اطلاعات و ارتباطات بین کارشناسان، اصحاب دعوی، دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، ضابطان و مراجع قضائی و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه سامانه‌هایی امنیتی را ایجاد کند.

هزینه ثبت نام در سامانه ثنا

5/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *